The Oaks School Governors

The Governing Board at our school is an active body of enthusiastic volunteers who have our children’s best interests at heart. They work tirelessly to support our ethos of “Bringing Learning to Life” and ensure that all aspects of governorship are focused to this end. Each individual member of the Board brings their own area of expertise into school to support learning.

Click to view the Governors Impact Statement Summer 2017

Mr Lee Parker (Co-opted)

Mr Lee Parker (Co-opted)

Chair, Leadership

Date of appointment: 01/02/2015
Term of office: 31/01/2019
Appointed by: Governors
Pecuniary interests: Managing director of Engineering HR Company,
Trustee to Local Charity The Barlow,
Parish Cllr of North Turton, Bolton.
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 7/10

Mrs Rebecca Unsworth (Co-opted)

Mrs Rebecca Unsworth (Co-opted)

Vice Chair, Pay Review, Quality of Teaching

Date of appointment: 01/02/2015
Term of office: 31/01/2019
Appointed by: Governors
Pecuniary interests: DHT of St Thomas’s Halliwell. Spouse of director of Interior Solutions
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 7/7

Mr Jonathan Wormald (Parent)

Mr Jonathan Wormald (Parent)

EYFS

Date of appointment: 25/02/2014
Term of office: 24/02/2018
Appointed by: Governors
Pecuniary interests: Employee at Co-Operative Group
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 6/7

Mrs Julie Waring (Co-opted)

Mrs Julie Waring (Co-opted)

Achievement

Date of appointment: 01/02/2015
Term of office: 31/01/2019
Appointed by: Governors
Pecuniary interests: None
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016 -17: 5/7

Mr Neil Taylor (Co-opted)

Mr Neil Taylor (Co-opted)

Quality of Teaching

Date of appointment: 01/02/2015
Term of office: 31/01/2019
Appointed by: Governors
Pecuniary interests: None
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 6/7

Mrs Fallon Trainor (Co-opted)

Mrs Fallon Trainor (Co-opted)

Mr Ralph Dickinson (Co-opted)

Mr Ralph Dickinson (Co-opted)

Behaviour & Safeguarding

Date of appointment: 01/02/2015
Term of office: 31/01/2019
Appointed by: Governors
Pecuniary interests: None
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 7/7

Cllr Paul Wild (Authority)

Cllr Paul Wild (Authority)

Achievement

Date of appointment: 23/10/2013
Term of office: 22/10/2017
Appointed by: Local Authority
Pecuniary interests: Councillor at Bolton Council. Governor at another local school
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 4/7

Mrs Clare King (Parent)

Mrs Clare King (Parent)

Behaviour & Safeguarding

Date of appointment: 25/02/2014
Term of office: 24/02/2018
Appointed by: Parents
Pecuniary interests: None
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 6/7

Rev B Woodfield (Parent)

Rev B Woodfield (Parent)

Behaviour & Safeguarding

Date of appointment: 02/07/2015
Term of office: 01/07/2019
Appointed by: Parents
Pecuniary interests: None
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 7/7

Mrs Kathryn Smith (Staff)

Mrs Kathryn Smith (Staff)

Link Governor, Governor Training

Date of appointment: 28/01/2014
Term of office: 27/01/2018
Appointed by: Staff
Pecuniary interests: Secretary of Decorating Firm
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 7/7

Mrs Jo Grundy

Mrs Jo Grundy

Headteacher

Date of appointment: 01/02/2015
Term of office: 31/01/2019
Appointed by: Governors
Pecuniary interests: None
Marital interests/relationships: None
Attendance record 2016-17: 6/10

Mrs Mykolajowski

Retired Governors

Details of governors who have served within the last 12 months but have subsequently stepped down from their position.

Mrs Sue Warren (Retired)

Mrs Sue Warren (Retired)

Retired Headteacher
Date stepped down: 01/09/17

Mr Mohammed Matadar (Retired)

Mr Mohammed Matadar (Retired)

Date of appointment: 01/02/2015
Term of office: 31/01/2019
Date stepped down: 01/09/17

Mr M Singadia (Retired)

Mr M Singadia (Retired)

Date of appointment: 02/11/2015
Term of office: 01/11/2019
Date stepped down: 03/03/17